Dobre i złe strony lokaty

0

Pomimo, że lokaty bankowe to najpopularniejszy sposób na przechowanie pewnej kwoty pieniężnej w bezpiecznym miejscu i dodatkowe uzyskanie z tego jakichś odsetek, to jednak mają one nie tylko dobre strony, ale i złe. Do tych drugich należy przede wszystkim fakt, że oprocentowanie lokat w Polsce obecnie jest na poziomie kilku procent i nie da się uzyskać spektakularnych dochodów z traktowania lokat jako inwestycji. bankowość

Co więcej, lokata, która została utworzona na określony czas, na przykład na sześć miesięcy czy dwadzieścia cztery miesiące, nie może raczej zostać zerwana przed upływem tego okresu. W niektórych bankach istnieje taka możliwość, ale wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy powoduje, że zysk uzyskany z lokaty ginie bezpowrotnie.

Czasem zdarza się, że koszt zerwania depozytu jest o wiele większy niż zysk uzyskany na podstawie oprocentowanie lokat. Jest to więc nieopłacalne. Co więcej, często klienci nie są informowani o tym, że o wiele bardziej opłacalne jest założenie kilku małych lokat niż jednej dużej. Jest to bardzo powszechny problem. Instytucjom bankowym nie zależy na zyskach klientów związanych z korzystnym oprocentowanie lokat czy z założeniem niejednej lokaty, acz kilku. Dla nich najważniejsze jest to, aby bank nie był stratny podczas takiej transakcji finansowej. Porównanie lokat na rynku polskim i zagranicznym prowadzi do wniosku, że o wiele korzystniejsze oferty można by uzyskać poprzez założenie depozytu poza granicami naszego kraju.

Od niedawna regulacje prawne w tym zakresie się zmieniły i możemy podjąć się zakładania lokaty bankowej w innych krajach. Wiąże się to z ryzykiem, które jest spowodowane poprzez inną walutę. Nie zawsze lokaty bankowe za granicą po przewalutowaniu okażą się korzystniejszą opcją. Wobec tego planując utworzenie lokaty nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły danej oferty. Na pewno jednak nowe prawo spowoduje, że Polacy chętniej będą wybierać lokaty bankowe w bankach zagranicznych.

Więcej o lokatach znajdziesz na stronie oszczednoscionline.pl/ranking-lokat-marzec-2016.

Comments are closed.