Jak działa lokata bankowa?

0

Lokata bankowa jest niczym innym jak depozytem terminowym. Oznacza to zatem, że w przypadku jej założenia składamy w banku środki pieniężne na określony czas i na pewnych warunkach. Należą do nich przede wszystkim zasady oprocentowania depozytu. Jest to dla nas najważniejsza cecha lokaty bankowej, gdyż dzięki wysokości oprocentowania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek zarabiamy na lokacie określoną prze te parametry kwotę. Poza tym – jak już zostało wspomniane – depozyt jest terminowy, więc zakładając lokatę wiemy po jakim czasie otrzymamy zwrot wpłaconej sumy oraz należne nam odsetki od kapitału. Po wygaśnięciu lokaty zazwyczaj możemy ją przedłużyć na analogicznych lub podobnych warunkach.obligacje skarbowe

Opodatkowanie lokat bankowych

Zyski z lokat bankowych podlegają w Polsce opodatkowaniu. Zastosowanie ma tu 19 %- wy podatek od zysków kapitałowych. Podatek nalicza i odprowadza za nas bank. Oznacza to, że kiedy otrzymujemy odsetki od lokaty, to są one już pomniejszone o należny Urzędowi Skarbowemu podatek. Nie musimy zatem martwić się samodzielnym wyliczaniem i odprowadzaniem kwoty podatkowej.

Wybór lokaty bankowej

Najlepsza lokata bankowa to taka, która oferuje nam możliwie najwyższy w danym momencie zysk. Wybierając lokatę bankową musimy zatem kierować się wysokością jej oprocentowania oraz częstotliwością kapitalizacji odsetek, która tez wpływa na wysokość końcowego zysku, tyle że w mniejszym niż oprocentowanie stopniu. Szukając najlepszej lokaty styczeń 2016 bankowej warto dokładnie przeanalizować rynek, bowiem ten obfituje w ten rodzaj produktów bankowych. Wiele banków kusi klientów specjalnym promocyjnym oprocentowaniem lokat bankowych. Znajdując taką specjalną, promocyjną ofertę mamy szanse zarobić znacznie więcej niż wynosi średnia rynkowa.

Rankingi lokat bankowych

Bardzo przydatnym narzędziem przy wyborze lokaty bankowej jest ranking. Jest on zestawieniem, które gromadzi w jednym miejscu najbardziej atrakcyjne lokaty bankowe. Ranking lokat bankowych aktualizowany jest zazwyczaj raz w miesiącu, dzięki czemu zachowuje swoją aktualność. Ranking lokat bankowych można znaleźć w Internecie za pośrednictwem wyszukiwarki. Jego przeglądanie jest zupełnie bezpłatne. Warto także wykorzystywać dane pochodzące z różnych rankingów. Dzięki takiemu zabiegowi wyeliminujemy możliwość pominięcia jakiejś atrakcyjnej lokaty bankowej spowodowanej nieuwzględnieniem jej w którymś z rankingów. Rankingi lokat bankowych umożliwiają także efektywne filtrowanie ofert pod kątem kluczowych parametrów.

Comments are closed.