Z czego wynika popularność lokat bankowych?

0

Nad zjawiskiem swoistego fenomenu bankowych lokat zastanawiają się już nie tylko specjaliści finansowi, ale nawet socjologowie. Powstaje bowiem ważne pytanie: skoro z reguły dochód z takich lokat nie jest duży i najczęściej ma formę pasywnego, ale regularnego zarabiania, to dlaczego Polacy tak często z nich korzystają?najtańsze kredyty

Oszczędzanie po polsku

Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie wydaje się trudna, szczególnie gdy spojrzymy na wszystko z perspektywy przeciętnego Polaka. Nie ma on właściwie żadnej większej wiedzy finansowej: nie zna się na inwestowaniu, grze na giełdzie, kupowaniu szlachetnych kruszców czy nawet funduszach inwestycyjnych. Lokaty bankowe są więc dla niego praktycznie jedynym źródłem bankowego dochodu, o którym nie musi posiadać żadnej fachowej wiedzy, działają one bowiem w podobny sposób jak konto oszczędnościowe.

Wpłacanie pieniędzy, regularne czerpanie zysków z odsetek i gwarancja pewnego dochodu są dla zwykłego Kowalskiego wysoce atrakcyjną opcją. I to nawet wtedy, gdy pozwalają na oszczędzanie wyłącznie niewielkich kwot. Nadal jest to jednak stały i konkretny dochód uzyskiwany bez żadnego zaangażowania i konieczności ciągłego śledzenia rynku finansowego w Polsce i na świecie.

Produkt dostępny od zaraz

Inną przyczyną fenomenu, jakim cieszą się lokaty, jest ich ogólna dostępność. Chociaż jeszcze pięć lat temu w celu jej założenia konieczna była wizyta w banku i podpisanie dziesiątek dokumentów, dzisiaj cała transakcja może równie skutecznie odbyć się za pośrednictwem Internetu. Banki coraz częściej wysyłają też kurierów z umowami do domu, dlatego cały proces może się odbyć właściwie bez ruszania się z fotela.

Dodatkowo ma tu wielkie znaczenie sama różnorodność oferty lokatowej. Nie musimy się już decydować na jedną opcję oferowaną przez wszystkie banki. Obecnie mamy do wyboru szereg różnorodnych lokat różniących się czasem trwania, wysokością wprowadzanego kapitału, odsetkami. Różne jest też oprocentowanie lokat, które można sprawdzić na bezpieczny-zysk.com, i od którego w większości zależy to, jakie konkretne osiągniemy zarobki i na jakie odsetki będziemy mogli liczyć.

Dbanie o przyszłość

Popularność lokat wynika też z faktu, jak są one przedstawiane społeczeństwu. W przeciwieństwie do kredytów, kont bankowych, funduszy emerytalnych lokata ma wydźwięk bardzo pozytywny i tak też jest w większości odbierana przez klientów. Kreowana jest jako produkt, dzięki któremu można zadbać o swoją finansową przyszłość i zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków, straty pracy czy problemów z długami.

Comments are closed.