Jak zabezpieczyć się przed kryzysem finansowym?

0

Kryzys jest wszechobecny w naszym życiu. Wyziera z mediów, publikacji w internecie, stacje w telewizji emitują różne programy ekonomiczne pełne czarnych prognoz. To jest już fakt – nie jesteśmy zieloną wyspą, kryzys zawitał także do naszego kraju, do Polski.najtańsze kredyty

Nasz naród ma znakomite referencje i umiejętności, jeśli chodzi o przetrwanie ciężkich, kryzysowych czasów. Powszechne jest podejście martyrologiczne, rozpamiętywanie porażek i przykrych elementów naszej historii, z drugiej strony w codziennym życiu Polacy doskonale radzą sobie z brakiem pieniędzy i potrafią kreatywnie podejść do trudów dnia codziennego. Kryzys przestaje być czymś egzotycznym w naszym życiu. Wielu go oswoiło.

Oto kilka zasad, na które warto zwrócić uwagę w trudnych chwilach:

Panowanie nad pieniędzmi. W obecnej gospodarce posiadanie pieniędzy oznacza możliwość zaspokojenia niemal wszystkich potrzeb, więc i wszyscy dążymy do ich posiadania. Większość z nas narzeka na zbyt niskie zarobki, a jednocześnie potrafimy z kartką i ołówkiem, bądź za pomocą bardziej zaawansowanych narzędzie jak arkusz kalkulacyjny i dedykowane programy do zarządzania budżetem, zapanować nad miesięcznym budżetem i go domknąć. Nie jest to wcale umiejętność rzadka w naszym kraju. Stąd już bardzo blisko do panowania nad swoimi pieniędzmi i wiedzy dokąd one wędrują co miesiąc.

Mądre gospodarowanie. Wiedza o przychodach i wydatkach w naszym budżecie nie na wiele się nam by zdała, gdybyśmy nie nauczyli się gospodarować tymi funduszami, które posiadamy. Każda rodzina i każdy człowiek ma swój system, jak zarządzać tymi środkami, które posiadają i jaką część trzeba przeznaczyć na bieżące potrzeby a jaką np. odłożyć w postaci oszczędności na lokacie.

Inwestowanie oszczędności. Oszczędności lubią tracić na wartości. Polacy to jeden z niewielu narodów, który większość swoich oszczędności trzyma na lokatach czy czy rachunkach oszczędnościowych. Lokaty czy rachunki oszczędnościowe nie są złe, jednakże nasze przywiązanie do nich wynika po części z krótkiej historii rynku finansowego w Polsce i małej wiedzy przeciętnych Kowalskich na ich temat. Mimo dosyć skromnego repertuaru narzędzi, większość z nas wydaje się dobrze wiedzieć, że oszczędności nie powinny leżeć i należy je inwestować – by nie straciły na wartości i przynosiły nam profity.

Sprawdź aktualny ranking lokat internetowych 2015 i dowiedz się jakie lokaty dają w tej chwili najwięcej zarobić.

Comments are closed.