Dlaczego trzeba uważać na koszty kredytu hipotecznego?

0

Przy wyborze odpowiedniej dla siebie oferty kredytowej warto oprócz oprocentowania zwracać także uwagę na całkowite koszty kredytu, które nie uwzględniają tylko samych odsetek. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na pokrycie innych kosztów związanych z samym produktem bankowym, a więc możemy być pewni, że zapłacimy także za prowizje od przyznania zobowiązania, czy poniesiemy koszty każdego aneksu do umowy, jaki zostanie w międzyczasie sporządzony.mieszkanie kredyt

Jeżeli naszym celem jest kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z szeregiem dodatkowych kosztów wliczanych w tego typu produkt bankowy. Oprócz typowych opłat za wydanie zaświadczenia potwierdzającego spłaty rat zostaniemy zobowiązani także do pokrycia kosztów wyceny nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu, oraz ubezpieczenia zobowiązania do chwili wpisania hipoteki na rzecz banku. Kolejne opłaty naliczone zostać mogą za zmiany warunków umowy w trakcie jej trwania, lub wcześniejsze spłacenie zadłużenia. Oczywiście banki mogą wymagać od kredytobiorcy ubezpieczenia obciążonej hipotecznie nieruchomości, a to generować będzie kolejne koszty zwiększające całkowitą wartość kredytu.

Warto wiedzieć, że nawet najlepszy kredyt hipoteczny można anulować jeśli od chwili podpisania umowy nie minęło więcej niż 10 dni. Wystarczy złożyć w terminie odpowiedni wniosek o rezygnacji i zwrócić pieniądze, które zostały przyznane przez bank. Niestety i w tym przypadku czeka na nas niemiła niespodzianka w postaci zwrotu kosztów zawarcia umowy zwanych opłatą przygotowawczą, a także pokrycie kosztów ubezpieczenia kredytu.

Jak wynika z powyższego, kredyt hipoteczny podobnie jak inne produkty bankowe zawiera w sobie także szereg dodatkowych opłat, które zawyżają całkowity koszt zobowiązania. Warto więc mieć to na uwadze i przy wyborze kredytowania nie sugerować się wyłącznie oprocentowaniem. Dodatkowe ubezpieczenia często wyglądają na niepozorne i rzadko zdajemy sobie sprawę, jaki wpływ mają one na to, ile przyjdzie nam za nie zapłacić wraz z zaciągniętym zobowiązaniem. Analizując ranking kredytów hipotecznych styczeń 2015 z reguły wszystko wygląda dobrze. Zobowiązania są opłacalne, raty niskie, ale jak przychodzi do podpisania umowy, to okazuje się, że koszty wzrastają i nagle zderzamy się z brutalną rzeczywistością. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenia to nie wszystko i wziąć pod uwagę należy także koszy związane z opłatami notarialnymi kserokopiowaniem dokumentów.

Comments are closed.