Kredyty preferencyjne dla rolników

0

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że niedługo zostanie uruchomiona akcja kredytowa dla rolników, której wysokość ma wynieść 1,5 mld złotych. Prawdopodobnie kredyty będą dostępne w bankach pod koniec sierpnia bierzącego roku. Projekt tego rozporządzenia wciąż jest w fazie uzgodnień międzyresortowych i jego szczegóły nie są jeszcze dokładnie znane. Na razie wiadomo, że kredyty mogą być nieco droższe niż dotychczas.kredyty konsolidacyjne

Obecnie w przypadku kredytów inwestycyjnych rolnicy płacą bankowi 0,25 oprocentowania, pozostałą część dopłaca ARiMR. Po wprowadzeniu zmian rolnicy będę płacić odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, jednak nie mniej niż 3 procent. W przypadku kredytów klęskowych proponuje się aby rolnicy płacili oprocentowanie w wysokości 1,5% w skali roku. Jednak z preferencyjnego oprocentowania będą mogli skorzystać jedynie rolnicy, którzy ubezpieczyli co najmniej 50% zwierząt w gospodarstwie bądź 50% powierzchni upraw rolnych. Planowane jest także wprowadzenie limitów kredytowych w wysokości 1,5 mln złotych przypadających na jedno gospodarstwo rolne.

Z uruchomienia nowej akcji kredytów z pewnością ucieszy się wielu rolników. Pieniądze na dopłaty skończyły się już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Według Związku Banków Polskich poprzednia akcja zaspokoiła jedynie 10% zapotrzebowania zgłaszanego przez rolników. Już od dłuższego czasu dopłat dla rolników domagali się politycy z różnych partii oraz organizacje rolnicze. Badania pokazują, że zapotrzebowanie na kredyty inwestycyjne dla rolników wzrosło znacząco w ostatnich miesiącach.

Rolnicy, którzy zamierzają ubiegać się o „tani kredyt” powinni się już wcześniej do tego przygotować. Bankowcy przewidują, że i tym razem pieniędzy nie wystarczy na długo więc warto być jednym z pierwszych aby mieć większą szansę na otrzymanie dofinansowania.

Comments are closed.