Jakie cechy powinna spełniać atrakcyjna lokata bankowa?

0

Atrakcyjny instrument inwestycyjny ma oferować dużą stopę zwrotu, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka straty. Lokata bankowa spełnia, jak najbardziej powyższe elementy, jednak przed jej założeniem każdy klient bankowości detalicznej powinien poznać kluczowe zagadnienia związane z maksymalizowaniem efektywności tego najpopularniejszego w Polsce produktu oszczędnościowego.najlepsze lokaty

Przed czym należy chronić oszczędności z punktu widzenia przeciętnego klienta?

Osoby posiadające jakiekolwiek oszczędności pragną je zabezpieczyć przed inflacją. Inflacja to inaczej spadek wartości pieniądza w danym okresie. Zatem mając dzisiaj pewną kwotę i przechowując ją w gotówce przez rok, będziesz miał niższą moc nabywczą, tego samego pieniądza, rozliczanego nominalnie. Zatem lokaty bankowe są obowiązkowe, jeżeli chodzi o ochronę oszczędności przed utratą długoterminowej wartości. Nie można właściwie zaprzeczyć temu elementowi. Lokaty rywalizują jednak z innymi produktami inwestycyjnymi. Banki muszą zapewnić im konkurencyjność. Oszczędności społeczeństwa bowiem, zgodnie z teorią ekonomii zapewniają kredytowanie różnorodnych projektów, uruchamianych przez działalności gospodarcze. Zbieranie kapitału od społeczeństwa to klasyczne zadanie bankowości detalicznej, nadzorowanej przez banki centralne. Po tym wstępie teoretycznym przejdźmy do cech lokaty bankowej, z punktu widzenia atrakcyjności finansowej.

Klucz do zysku, czyli kwestia zbilansowanego oprocentowania lokat

Jak najwyższe oprocentowanie w okresie rozliczeniowym to najważniejsza wartość dla przeciętnego klienta. Jednak wysokie oprocentowanie lokat musi być także zgodne z procesami inflacyjnymi, a konkretnie ze stopami procentowymi ustalanymi przez banki centralne. Jeżeli bowiem mamy na rynku ogromne stopy procentowe, wtedy nawet wysokie oprocentowanie nic nie znaczy, bo zysk realny z lokaty to różnica między inflacją, odliczeniem podatku, a właśnie oprocentowaniem nominalnym tego produktu oszczędnościowego. Ranking lokat omawia, właściwie co miesiąc najlepsze opcje dla klientów bankowości detalicznej. Jeżeli skupiasz się na oprocentowaniu powinieneś przeglądać stale branżowe witryny.

Bezpieczeństwo lokaty, jak najbardziej pożądane wśród klientów bankowości detalicznej

Druga sprawa, kluczowa dla klientów to bezpieczeństwo. Akurat wypłata oprocentowania oraz zdeponowanej w banku kwoty to sprawa pewna. Pewność zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Okres zamrożenia kapitału to ostatni punkt rozpatrywany w sensie atrakcyjności lokat bankowych. Po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych, także w obszarze bankowości detalicznej trzeba przyznać, że zamrożenie pieniędzy na rok, nawet przy wysokim oprocentowaniu to niezbyt dobry pomysł. Dlaczego? Kiedy wypłacisz pieniądze przed spełnieniem warunków umowy, tracisz zysk, a to już niezbyt przyjemna perspektywa. Z tego powodu porównanie lokat dostępne na bezpieczny-zysk.com na krajowym rynku mówi wprost, że klienci wybierają krótkoterminowe produkty oszczędnościowe, wypłacając sobie odsetki na bieżącą konsumpcję.

Nieefektywność opodatkowania lokat rzuca cień na ten instrument oszczędnościowy

Oszczędności społeczeństwa nie powinny być w żaden sposób opodatkowane, ponieważ nie mają znamion typowej inwestycji. Państwo sięga jednak podatkiem także tutaj, a inflacja dodatkowo pożera i tak niewielkie zyski. Banki robią, co mogą, aby zapewnić konkurencyjność lokatom, ale ten produkt staje się mało atrakcyjny długoterminowo. W krótkim terminie jednak sprawdza się, jako pobudzenie budżetu domowego.

Comments are closed.