W jaki sposób analizować rankingi kont bankowych?

0

Zestawienie wielu ofert rachunków bankowych w jednym miejscu ułatwia ich porównanie oraz wybranie propozycji, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Aby właściwie zinterpretować dane, które zawiera ranking kont oszczędnościowych trzeba wiedzieć, co oznaczają poszczególne hasła.kredyty konsolidacyjny

Na co zwracać uwagę przy porównywaniu kont?

Konta oszczędnościowe są związane z następującymi parametrami:

  • wysokość oprocentowania środków,
  • opłaty za otwarcie oraz za prowadzenie konta,
  • koszty korzystania z karty płatniczej,
  • opłaty za wypłaty i przelewy,
  • możliwość korzystania z darmowych bankomatów,
  • dostęp do konta za pośrednictwem Internetu.

Zazwyczaj rankingi wymieniają tylko 2 – 3 najważniejsze zalety oferty spośród opisanych powyżej elementów, pomijając te mniej korzystne dla klienta. Z tego powodu, wybierając najlepsze konto oszczędnościowe, nie można poprzestawać wyłącznie na samych rankingach, ale dokładnie analizować całość oferty, wraz z regulaminem konta oraz tabelą opłat i prowizji.

Wieloznaczne hasło „konto za 0 złotych”

Konta oszczędnościowe często są reklamowane jako darmowe. Jednak nie zawsze i nie wszyscy mają szansę uniknięcia opłat. Bank może uzależnić ofertę od zasilania konta co miesiąc określoną kwotą lub wykonywania pewnej liczby transakcji za pomocą karty płatniczej. Darmowe konto oszczędnościowe może zmienić się w płatną usługę po zakończeniu się okresu promocji, która często obowiązuje tylko przez jakiś czas od założenia rachunku.

Trzeba też zwrócić uwagę, czy brak prowizji za niektóre usługi nie jest równoważony przez bank wyższym kosztem innych operacji. Przykładowo, warto sprawdzić, ile zapłacimy za wydanie karty, której używanie jest reklamowane jako darmowe.

Koniecznie zwróćmy również uwagę, jak rozległa jest sieć bankomatów, z których możemy pobierać środki bez prowizji, bo nie w każdym sklepie uda się wykonać transakcję bezgotówkową.

Jakich dodatkowych usług możemy się spodziewać?

Niektóre konta oszczędnościowe, oprócz podstawowych opcji, zapewniają dodatkowe usługi. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z debetu. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego w rachunku. Często bank sam występuje z propozycją limitu debetowego, jeżeli klient ma regularne wpływy na konto oszczędnościowe.

Coraz więcej banków proponuje też tzw. produkty powiązane. Po założeniu konta zyskujemy dostęp do korzystniejszego oprocentowania lokat, albo darmowego konta oszczędnościowego.

Ponieważ przy wyborze konta bankowego istotne znaczenie ma wiele różnorodnych czynników, dlatego należy wykorzystać ranking kont oszczędnościowych, uwzględniających dużą liczbę danych. Istotne jest również, czy dany ranking sporządził niezależny podmiot, bo to przekłada się na obiektywizm zestawienia.

Comments are closed.