Jak bezpiecznie lokować oszczędności w bankach?

0

Gromadzenie oszczędności jest bardzo istotnym etapem na drodze do finansowego bezpieczeństwa. Dróg, które prowadzą do zbudowania odpowiednio dużego funduszu bezpieczeństwa finansowego jest sporo, jedne bardzie ryzykowne, drugie dające niemal stuprocentową pewność ochrony powierzonego kapitału. Dla osób skłonnych ponieść często niemałe ryzyko jedyną granicą jest ich wyobraźnia i kreatywność w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych. Nieco mniejszy wybór mają osoby, którym najbardziej zależy na bezpieczeństwie zgromadzonego kapitału. Dochodzą często do wniosku, że nie po to ciężko przez wiele lat pracowały, w celu zgromadzeniu kapitału, aby teraz stracić jego część, często znaczną w skutek nieprzemyślanych posunięć inwestycyjnych. Sposobów na bezpieczne ulokowanie kapitału jest co najmniej kilka.najlepsze lokaty

Konto oszczędnościowe

Ten produkt oszczędnościowy jest dostępny dla każdego. Konto oszczędnościowe można założyć w każdym banku, a najszybciej zrobimy to w banku, w którym już posiadamy rachunek osobisty. Jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej to możemy to zrobić w kilka sekund. Założenie konta oszczędnościowego możliwe jest bez deklarowania kwoty minimalnej. Cecha ta sprawia, że konta oszczędnościowe można wykorzystać do systematycznego oszczędzania niewielkich kwot. Osobny rachunek oraz wysokie koszty przelewów z konta oszczędnościowego, szybko ostudzą zapał do skorzystania z zaoszczędzonych pieniędzy przy pierwszej lepszej okazji.

Lokata bankowa

Obok konta oszczędnościowego jest to najpopularniejszy sposób gromadzenia oszczędności przez Polaków. Lokata jest zazwyczaj nieco wyżej oprocentowana niż konto oszczędnościowe, jednak ma ten minus, że można ją założyć zazwyczaj od 1000 złotych wzwyż. Lokaty podobnie jak konta oszczędnościowe dają gwarancję, że nie stracimy powierzonych pieniędzy, ponieważ depozyt jest gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Obligacje skarbowe

Obligacja to dokument potwierdzający zaciągnięcie pożyczki przez emitenta, czyli w tym przypadku Skarb Państwa. Zakup obligacji wyemitowanej przez Skarb Państwa jest jednoznaczny z udzieleniem mu pożyczki. Teoretycznie jest to obok lokaty i konta oszczędnościowego najbezpieczniejszy sposób lokowania oszczędności, wymaga jednak nieco większego wysiłku, aby zakupić takie obligacje skarbowe, ponieważ dostępne są one w banku PKO BP, poprzez stronę internetową oraz innych wyspecjalizowanych dystrybutorów. Oznacza to, że obligacji nie kupimy w każdym banku, jak ma to miejsce w przypadku lokat oraz kont oszczędnościowych.

Bezpieczne inwestycje nie muszą być nudne, dlatego warto zawsze szukać najlepszych ofert na rynku szukając informacji na przykład poprzez ranking kont oszczędnościowych lub porównanie najlepszych lokat.

Comments are closed.