Karta kredytowa na letni urlop

0

Jednym z praktyczniejszych produktów bankowych, jakie oferują banki, jest karta kredytowa. Karta kredytowa to przydatny sposób finansowania osobistych wydatków. Zwłaszcza, kiedy stopy procentowe spadaj i zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Karta kredytowa może okazać się konieczna przy rezerwacji noclegów lub też zakupie biletów lotniczych.karta kredytowa - wakacje

Karta kredytowa przyda się w okresie wakacji. Dlaczego?

Karta kredytowa będzie niezbędna m.in. przy dokonywaniu rezerwacji i zakupie biletu, noclegu czy też wypożyczeniu samochodu. Również przy robieniu zakupów oraz przeprowadzaniu innych transakcjach bezgotówkowych, karta kredytowa okaże się praktycznym rozwiązaniem.

Koszty związane z kartą kredytową

Jeżeli przez pozostałą część roku nie będziemy korzystać z karty kredytowej, niestety będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Banki w umowie określają, jakie opłaty będą obowiązywać w związku z posiadaniem karty kredytowej. Koniczne również okazać się może uiszczenie opłaty za samo wydanie karty kredytowej. Dla przykładu opłata za wydanie karty w Meritum Bank wynosi 30 zł. Opłata za posiadanie karty to 5 zł miesięcznie w Meritum, a np. w Credit Agricol – 3,5 zł miesięcznie.

Kolejną ważną kwestią przy omawianiu kosztów związanych z kartą kredytową jest okres bezodsetkowy. Jest to czas, przez który nie będziemy musieli spłacać odsetek, pomimo tego, że będziemy pożyczać pieniądze poprzez kartę kredytową. Po przekroczeniu terminu spłaty odsetek bank najczęściej nakłada na klienta karę. W tej chwili na rynku najdłuższy okres bezodsetkowy posiada BNP Paribas. Bank przez dwa miesiące nie wymaga spłaty odsetek.

Klasyfikacja transakcji

Ważne jest także zapoznanie się z warunkami umowy dotyczącymi kwestii transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych. Banki potrafią różnie klasyfikować te same transakcje. Warto zaznaczyć, że od transakcji bezgotówkowej nie naliczane są odsetki, a jedynie prowizja. Większość banków transakcje przez Internet traktuje jako transakcje bezgotówkowe. Jednak mogą zdarzyć się przypadki, że płatność dokonana w Internecie będzie zaklasyfikowana jako płatność gotówkowa.

Posiadając kartę kredytową starajmy się unikać wypłat w bankomacie. Karta kredytowa ma służyć przede wszystkim do płatności bezgotówkowych. Przy wypłacie z bankomatu bank naliczy odsetki, swoją prowizję oraz czasami prowizję za wypłatę z obcego bankomatu. Koszty mogą jeszcze bardziej się zwiększyć, jeśli podczas wakacji będziemy chcieli wypłacić środki z zagranicznego bankomatu. W tym przypadku poniesiemy dodatkowe koszty przewalutowania wypłacanych środków pieniężnych.

Karty kredytowe są bardzo przydatnym sposobem finansowania wakacyjnych wydatków. Jednak korzystanie z kart wiąże się z ponoszeniem kosztów. Są to koszty odsetkowe, prowizje banku oraz czasami przewalutowanie środków. Niektóre banki wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia karty. Niekiedy takie ubezpieczenie jest oferowane w cenie karty kredytowej. Przed zawarciem umowy o kartę kredytową zorientujmy się dokładnie w warunkach umowy przedstawionych przez dany bank. W ten sposób zaoszczędzimy na korzystaniu z karty kredytowej.

Comments are closed.