Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

0

Spłacasz jednocześnie kredyt na mieszkanie, samochód, gotówkowy i masz debet na karcie? Z pewnością comiesięczne spłacanie wszystkich rat jest bardzo czasochłonne i uciążliwe, a wysokie opłaty obciążają rodzinny budżet. Czy nie wolałbyś te wszystkie zobowiązania zamienić na jeden kredyt z niższą ratą? Jeśli odpowiedź brzmi tak, sprawdź poniżej jak to zrobić.kredyty konsolidacyjny

Najlepszym rozwiązaniem dla osób spłacających kilka kredytów jednocześnie jest kredyt konsolidacyjny. Jest on obecnie oferowany przez wiele banków i posiada dużo zalet, do których można zaliczyć:

  • oszczędność czasu (spłata jednej raty, zamiast kilku),
  • możliwość obniżenia miesięcznej płatności,
  • możliwość otrzymania dodatkowej gotówki,
  • dopasowanie warunków spłaty zadłużenia do swoich indywidualnych potrzeb.

Tym typem kredytu możemy skonsolidować różnego rodzaju kredyty i pożyczki: gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, karty kredytowe, a także linie kredytowe w ROR. Można wyróżnić dwa typy kredytu konsolidacyjnego:

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, dzięki czemu może być on przyznawany na wyższe sumy i z niższym oprocentowaniem, zazwyczaj jest to kredyt długoterminowy.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – zabezpieczenie nie jest wymagane, przyznawany zazwyczaj na krótszy czas, charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem.

Obecnie nie jest trudno uzyskać kredyt konsolidacyjny zwłaszcza, że oferta tych kredytów jest bardzo szeroka. Najważniejszym wymogiem stawianym przez banki jest dotychczasowa spłata zadłużenia w wyznaczonych terminach. Jednak czy zawsze opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego? Prześledziliśmy aktualne oferty i okazuje się, że nie wszystkie wydają się atrakcyjne. Poniżej zamieszczamy listę „haczyków”, które znaleźliśmy w aktualnych ofertach i radzimy na nie uważać:

  • zakup obowiązkowego ubezpieczenia, którego koszt przy długim okresie spłaty, może stanowić nawet 1/4 kwoty kredytu,
  • prowizja w wysokości 5% za udzielenie kredytu konsolidacyjnego,
  • proponowanie bardzo długiego okresu spłaty kredytu, przez co całkowity koszt kredytu, jest o wiele wyższy od dotychczasowego zadłużenia,
  • 0% prowizji pod warunkiem przeniesienia kredytów o minimalnej wartości 2000 zł,
  • zwrot zapłaconej prowizji w momencie dostarczenia dokumentów potwierdzających spłatę całości zadłużenia,
  • z oferty mogą skorzystać jedynie klienci, którzy otworzą w danym banku rachunek bieżący i wpłacą na niego określoną kwotę.

Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy kredytu konsolidacyjnego uważnie przekalkulować czy to nam się faktycznie opłaca. Pomocne mogą się okazać wszelkie kalkulatory kredytowe, które są dostępne na wielu stronach internetowych.

Comments are closed.